facebook

Bazylika katedralna
św. Floriana i św. Michała Archanioła
ul. Floriańska 3
03-707 Warszawa

tel. do kancelarii (22) 619 09 60
katedra.floriana@gmail.com

Jesteś tutaj: katedra-floriana.pl » Aktualności
  1. W dzisiejszą niedzielę z okazji wspomnienia św. Floriana odbędzie się Msza św. o godz. 9:30 z udziałem ks. Biskupa i Strażaków.

  2. Zebranie Kółek Żywego Różańca odbędzie się dzisiaj o godz. 17:00 w sali pod kaplicą.

Ministranci bardzo są pomocni przy odprawianiu nabożeństw. Z powagą i należytą starannością służą do mszy i z pietyzmem wypełniają wszelkie z nią związane obowiązki. Każdy ksiądz bardzo się cieszy, gdy podczas nabożeństwa jest ich wielu, choć nie zawsze  jest do końca z ich pomysłów zadowolony. Jeden z kolegów księży opowiadał, jak to ministranci przeobrazili mszę wielkanocną w wojnę. Chłopcy, chcąc zabawić się, nasypali do kadzidła kapiszonów. Kiedy ksiądz zaczął  z namaszczeniem i należytą powagą okadzać przy ołtarzu Święty Sakrament, rozpętała się strzelanina, a z kadzidła sypały się iskry i wydobywały języki ognia. Najbliżej znajdujący się wierni skryli się za ławkami, a matki osłaniały własnym ciałem dzieci.

  1. W dniu dzisiejszym obchodzimy ŚWIĘTO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO. Dzisiaj nie będzie Mszy św. o godz. 20:00. Będzie natomiast Msza św. o godz. 15:00 (w Godzinę Miłosierdzia). Po Mszy św. wystawienie Najświętszego Sakramentu i Nabożeństwem do Miłosierdzia Bożego. (Za pobożne odmówienie Koronki do Bożego Miłosierdzia wobec Najświętszego Sakramentu można uzyskać odpust zupełny).

Szczególne serdecznie zapraszamy na uroczystą Mszę św. o godz. 18.00 w czasie której dokona się poświęcenie Kaplicy Adoracji Najświętszego Sakramentu. Mszy św. będzie przewodniczył ks. Abp Henryk Hoser. Następnie koncert.

Historia pełna jest przykładów obrony wiary i strażników, którzy za nią niejednokrotnie cierpieli, oddawali życie czy składali ofiary z tego, co dla nich było najcenniejsze. Najbardziej znanym tego przykładem jest historia Abrahama. Bóg, wysłuchawszy próśb bogobojnego starca, dał mu, gdy ten był w wieku 80 lat, upragnionego syna Izaaka, zapowiadając jednocześnie, że będzie on protoplastą wspa- niałego pokolenia. Po kilku jednak latach Pan Bóg zażądał od Abrahama, by swojego syna złożył mu w ofierze. Ten nie zawahał się. Izaaka położył na zbudowanym na pagórku ołtarzu i gdy już miał zabić jedynego syna, anioł powstrzymał jego rękę, mówiąc: „Nie rób mu krzywdy. Już wiem, że bardzo kochasz Pana Boga”.

  1. Dzisiaj, w dzień Zmartwychwstania Pańskiego Msze św. są sprawowane o godz. 9.30, 11.00, 12.30, 18.00 i 20.00.

  2. W Poniedziałek Wielkanocny, w drugi dzień świąt będzie niedzielny porządek Mszy św. a ofiary składane na tacę będą przeznaczone na potrzeby KUL.

  3. Przez najbliższy tydzień trwa Oktawa Wielkanocna, podczas której przeżywamy radość ze Zmartwychwstania Pańskiego. W piątek nie obowiązuje post.